wczytywanie obrazka...

Wybór działki

Wybór odpowiedniej działki to kluczowa decyzja w całym procesie budowy domu.

Przy wyborze działki zawsze radzimy sprawdzić poniższe uwarunkowania:

  1. Lokalizacja

    Jak głosi popularna opinia, na wartość nieruchomości mają wpływ trzy parametry: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Pomimo że najczęściej budując dom nie myślimy o jego sprzedaży, przy wyborze działki należy pamiętać, że może kiedyś dom trzeba będzie sprzedać. Poza dokonaniem wyboru czy będzie to działka w mieście, na przedmieściach czy na wsi należy sprawdzić pozostałe uwarunkowania. Zawsze sugerujemy Inwestorom sprawdzenie dostępności komunikacji publicznej oraz podstawowych usług, sklepów, przychodni a jeśli mają dzieci to także przedszkoli i szkół.

  2. Powierzchnia działki

    Jeśli nie planujesz budowy domu w zabudowie szeregowej, sugerujemy aby powierzchnia działki nie była mniejsza niż 500m a długość krótszego boku wynosiła minimum 16m. Na takiej działce zmieści się większość projektów e-katalogowych. Jeśli wybrałeś już któryś z projektów e-katalogowych, użyj szablonu z karty projektu, który pozwoli sprawdzić, czy budynek zmieści się na działce.

    Jeśli masz już działkę a wybrany projekt nie mieści się na działce, zwróć się do nas, sprawdzimy, czy możliwe jest wprowadzenie modyfikacji, które umożliwią lokalizację wybranego domu na konkretnej działce lub wykonamy indywidualny projekt e-katalogowy.

  3. Sieci uzbrojenia terenu

    Przed decyzją o zakupie należy też sprawdzić możliwość przyłączenia planowanego domu do sieci wodociągowej, kanalizacji, sieci elektroenergetycznej i gazowej. W pierwszej kolejności należy dokonać wizji lokalnej i zrobić wywiad wśród sąsiadów (jeśli są).

    Następnie należy uzyskać z gminy wypis z mapy zasadniczej, czyli mapę do celów opiniodawczych. Na niej oznaczone są wszystkie sieci uzbrojenia terenu, do których będzie można przyłączyć planowany dom oraz oznaczenie geodezyjne działek. Należy też upewnić się, czy sprzedający działkę nie posiada już technicznych warunków przyłączenia do sieci. Należy też sprawdzić czy działka posiada dostęp do drogi publicznej. Już na tym etapie wskazane jest aby konsultować się lokalnym architektem. Dla pewności można także omówić możliwości przyłączenia z dostawcami mediów. Niestety tylko osoba posiadająca prawo do dysponowania działką może wystąpić o wydanie warunków technicznych, więc nie można ich uzyskać nie będąc właścicielem lub bez zgody właściciela.

  4. Warunki geologiczne

    Jeśli sprzedawca działki dysponuje badaniami geologicznymi, warto za zgodą właściciela zlecić uprawnionemu geologowi wykonanie jednego lub dwóch otworów geologicznych na głębokość 4m, które pozwolą geologowi napisać opinię na temat parametrów gruntu.

  5. Plan miejscowy

    Najlepiej gdy działka, na której planujemy budowę domu, objęta jest obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wypis i wyrys z planu miejscowego uzyskamy w gminie. Następnie, najlepiej razem z architektem, należy sprawdzić zapisy planu pod kątem możliwości zabudowy. Ponadto zapisy planu miejscowego pozwalają sprawdzić, czy w najbliższym sąsiedztwie dopuszcza się budowę uciążliwych inwestycji, takich jak: fermy zwierząt, zakłady przemysłowe, drogi szybkiego ruchu etc.

    Gdy planu miejscowego nie ma, należy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Do wniosku potrzebna będzie mapa i podstawowe dane o budynku jaki planujemy wybudować. To także najlepiej powierzyć lokalnemu architektowi. Pamiętaj, że nie musisz być właścicielem działki aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Często też właściciel działki przed sprzedażą uzyskuje warunki zabudowy. Pamiętaj, że teoretycznie, nie każdą działkę można zabudować, ale jeśli na sąsiednich działkach stoją domy, nie powinno być problemów. Decyzja o warunkach zabudowy, w zależności od lokalizacji, wydawana jest w ciągu 2-6 miesięcy.

Reload 🗙